Cesta kávy ako ju ešte nepoznáte. Vychutnajte si celý jej príbeh.
Dlhá cesta kávy začína na zelenej plantáži a trvá jej viac než rok, než sa dostane do Vašej šálky. Objavte s nami tajomstvo tohto skvelého nápoja. Vydávame sa na cestu do ďalekých krajín. Kávové plantáže môžete nájsť od nížin až po vysokohorské oblasti. Kávové zrná tam na keroch dozrievajú pomaly, dlho a v kľude, pod slnečnými lúčmi a až niekoľko mesiacov čakajú, než ich zberači zozbierajú.
Zber kávových zŕn
Po dozrení plodov kávovníka prichádza na rad ich zber. Kvalita zberu plodov je jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú chuť kávy v šálke.
Pre výberovú kávu sú vhodné Iba zrelé plody
Doba zberu záleží od zemepisnej polohy. Existuje niekoľko možností, ako kávové plody z kerov pozbierať. Výberovú kávu zbierajú poľnohospodári ručne.
Pri tomto spôsobe zberači nepoškodia ani kávovníky, ani zelené, ešte nedozreté plody.
Spracovanie a sušenie
Nazbierané kávové plody farmári na plantážach ďalej spracovávajú. Spracovanie má veľký vplyv na chuť kávy, ale aj na jej cenu. Káva spracovaná suchým spôsobom je viac čokoládová, zatiaľ, čo káva z mokrého spôsobu spracovania chutí veľmi sviežo, ovocne, kvetinovo a viac kyslo.
Suché spracovanie / Natural
Tento spôsob je najstaršou metódou spracovania zŕn a najčastejšie využívaný je v Ázii a Afrike.
Nazbierané kávové plody sa rozkladajú rovnomerne na zem, väčšinou na betónové podlahy. Proces sušenia je zdĺhavý a môže zabrať 4 až 6 týždňov. Musia sa pravidelne prevracať a prehrabávať, aby sa zbavili všetkej vlhkosti a, aby zrná nekvasili. Tento spôsob je síce menej nákladný, ale musí sa naozaj strážiť, aby plody nepreschli, alebo naopak, aby neboli nedoschnuté. Po vyschnutí sa ich obal mechanicky odstráni a zostanú iba čisté kávové zrnká.
Mokré spracovanie / Washed
Výhodou premytého spôsobu je to, že nezrelé a poškodené zrná oddelí omnoho dokonalejšie od zvyšku zŕn.
Mokré spracovanie je nákladnejší spôsob, využíva sa preto u kvalitnejších výberových káv. Aj z tohto dôvodu sa arabika občas označuje ako „premývaná" káva. Na rozdiel od suchého spracovania sa pri tomto spôsobe musí odstrániť obal hneď po zbere. Neskôr by sa mohli zrná poškodiť. Oddelené zrnká sa premývajú vodou, čím sa oddelia nekvalitné a nedozreté zrná. Ďalej sa zelená káva necháva v kvasných nádržiach fermentovať. Fermentácia môže prebiehať až 36 hodín. Následne sa zrnká sušia rovnako ako u suchého spôsobu.
Medové spracovanie / Honey 
Spracovanie honey (medovou) metódou predstavuje kombináciu obidvoch predchádzajúcich metód, ale nevyžaduje použitie vody. Proces spracovania kávy u honey metódy začína zbavením vonkajšej časti dužiny z kávového zrna. Zrná sú tak stále obalené vnútornou, lepkavou časťou dužiny. Zrná zbavené časti dužiny sa následne nechajú krátku dobu fermentovať a usušiť na slnku, ideálne na tzv. afrických posteliach. Na základe množstva lepkavej dužiny sa potom ďalej delia na podkategórie: yellow, red, gold, black nalebo white honey.
Výsledná chuť je príjemne ovocná s intenzívnou sladkosťou (čím viac dužiny, tým sladšia chuť) a komplexným pocitom v ústach.
Triedenie a balenie kávy
Káva je po spracovaní ďalej triedená, odstraňujú sa poškodené, či inak zlé zrná, balia sa podľa veľkosti a kvality do jutových vriec, najčastejšie o veľkosti 60 kg prípadne 69 kg (lepšie kávy sa balia do GrainPro vriec, ktoré zamedzujú prístupu vlhkosti a až potom sú balené do jutových vriec). Káva je tak pripravená k odoslaniu, vo svojom nepraženom, zelenom stave.
Export kávy do sveta
Po všetkých úpravách a triedení zrniek putuje káva do pražiarní alebo na burzu. Ročne sa do sveta exportuje zhruba 10 miliónov ton zelenej kávy. Štáty EU si v dopriavajú v priemere 725 mil. šálok kávy denne, čo je zhruba 28 % celosvetovej spotreby kávy.


Praženie kávy
Praženie je veľmi dôležitý proces, pri ktorom zrnká kávy získavajú výslednú chuť a arómu. Keby ste si vzali do ruky pár zelených zrniečok, zistili by ste, že sú veľmi tvrdé a že vôbec nevoňajú kávou. Zelená káva sa nasype do pražičky, kde sa neustále presýpa dookola vo veľkom bubne, aby sa všetka upražila rovnomerne.
Bezprostredne po upražení sa káva ochladzuje na špeciálnych sieťach, prevažne vzduchom, aby sa zabránilo pokračovaniu pražiaceho procesu. Čím rýchlejšie sa upražené zrná schladia, tým lepšie.
Cesta na Váš stôl
Používame špeciálne obaly s jednocestným ventilom a zipsom. Vďaka jednocestnému ventilu môžeme kávu zabaliť ihneď po upražení, čo bežne nie je možné, pretože káva produkuje prvých pár dní po upražení CO2. Tento ventil zaisťuje, aby mohol oxid uhličitý vychádzať von. Pritom sa dovnútra nedostáva kyslík, ktorý by spôsobil jej zvetrávanie a oxidáciu. Vďaka zipsu môžete sáčok opätovne uzatvoriť a káva Vám dlhšie zostane krásne voňavá a chutná.